Välkommen till Finländska föreningen för tillämpad språkvetenskap AFinLA:s årliga höstsymposium i Öst-Finlands universitet i Joensuu den 6–8 november 2025. Temat för symposiet är ”Variationens kraft”. Syftet med konferensen är att lyfta fram den språkliga mångfalden och variationen, och i synnerhet variationens fördelar och nytta i språkundervisningen, i arbetslivet och i samhället i stort. Vi kommer också att fokusera på minoritetsspråk, deras roll, synlighet och vitalitet samt variationens betydelse för översättningsstudier och översättarutbildning.
Vi önskar presentationer och förslag till workshops, särskilt inom följande teman:
• Språklig variation i språkundervisning och språkutbildning
• Flerspråkighet och språklig variation i arbetslivet
• Flerspråkighet, variation och välbefinnande
• Språklig variation, minoritetsspråk och språklig revitalisering
• Variation och receptiv flerspråkighet
• Variation, översättning och översättarutbildning
Vi välkomnar också alla andra presentationer inom området tillämpad lingvistik.
Förslag på föredrag, posterpresentationer och workshoppar bör lämnas in senast den 18 augusti 2025. Arrangörerna skickar ett besked om antagning senast den 1 oktober 2025. Den sista anmälnings- och betalningsdagen är den 15 oktober 2025.
I programmet ingår tre plenarföredrag:
Annekatrin Kaivapalu, Helsingfors universitet
Kaivapalus föredrag handlar om receptionell flerspåkighet.
Elizabeth Peterson, Jyväskylä universitet
Titeln av Petersons föredrag är ”The Devitalization of English in the Nordic Countries”.
Boglárka Straszer, Högskolan Dalarna
Straszers föredrag handlar om undervisning av finska språket i Sverige.
Organisationskommittén: Maria Kok, Heli Paulasto, Esa Penttilä, Jaana Kolu, Lea Meriläinen, Milla Uusitupa, Ilja Moshnikov, Niko Tynnyrinen och Iiris Salminen
Mer information på konferensens webbsidor.